Az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány kapcsán - a nyilvánvaló egészségügyi hatásokon kívül - egyelőre nagyrészt még csak a gazdasági következményekről esett szó. Több országban rendkívüli intézkedésekkel segítik a bajba jutott munkáltatókat és munkavállalókat, de így is egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik a világszintű gazdasági visszaesés, válság. Mindezek mellett azzal is nagyon fontos tisztában lenni, hogy a járvány milyen hatással lehet a népesség alakulására - erről beszélt Lyman Stone demográfus a Magyar Nemzetnek.

Olasz orvos: a legrosszabbra kell készülni

Egy torinói kórház intenzív osztályán dolgozó aneszteziológus az elmúlt napokban többször is beszámolt az általa tapasztaltakról YouTube-on, most pedig hazánkat is figyelmeztette, hogy fel kell készülnünk a járványhelyzet súlyosbodására. Részleteket itt olvashat.


Mint elmondta, rövid távon, tehát jelen esetben a demográfiailag döntő 9 hónappal később szinte szabályszerűen várható a születésszám csökkenése. Ez szinte minden jelentős negatív esemény után megfigyelhető. A szakértő véleménye szerint egyedül akkor lenne elképzelhető emelkedés, ha az egész világ visszavonulna otthonába és csak egymással lenne elfoglalva, valamint a fertőzöttek száma közben nem emelkedne. Ám a jelenlegi járványügyi adatok sajnos nem ezt mutatják.

Rövid távon valószínűleg csökkenni fog a születésszám. Fotó: Getty Images

Sok múlik azon, mit lép a kormány

Ám nemcsak a Covid-19 betegségben elhunytak emelkedő száma ront a népesedési adatokon. Lyman Stone hangsúlyozta, hogy sokan elestek bevételüktől a járvány miatt, ez pedig csökkenti a gyermekvállalási kedvet. Ennek ellenére egy járványnak közép-és hosszú távon pozitív demográfiai hatásai is lehetnek. Tapasztalatok szerint ugyanis, ha valamiért sokan elhunynak egy társadalomban, gyakran 1-3 év elteltével megugrik a születések száma.

Az amerikai demográfus véleménye szerint sok múlik azon, hogy egy adott ország mennyire képes a gazdasági megújulásra. Ha egy kormány a válsághelyzet után igyekszik elősegíteni a gyors fellendülést, és már a veszélyhelyzet idején is támogatja a családokat, az segíthet népesség téren is.


"Arra is hangsúlyt kell fektetni, hogy a járvány alatt kiegyensúlyozott maradjon a háztartások bevétele, és a munkáltatók ne bocsássák el azt a munkaerőt, amelyikre pillanatnyilag nincs szükségük" - magyarázta a szakember, és hozzátette, jelenleg Magyarországon speciális a demográfiai helyzet. Ez többek között a babaváró támogatásnak köszönhető, amelyet sokan igényeltek, emiatt elkötelezettek a gyerekvállalás felé. Így tehát a korábban elindult családtámogatási intézkedések segíthetnek most ellensúlyozni a koronavírus negatív hatásait.

Már a piacon is korlátozzák a tömeget - részleteket az nlc.hu cikkében olvashat arról, mire kell számítani bevásárláskor.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!