Alapvetően kétféle módszer közül választhat: az állandó gyógyszerek megelőzik a rohamokat, illetve vannak olyan fájdalomcsillapítók, amelyek a már meglévő tünetek ellen hatásosak.

Melyik gyógyszert válasszam?

A kezelés mikéntjét az orvos választja ki attól függően, milyen gyakran és mennyi ideig fáj a páciens feje, illetve okoznak-e a rohamok munkaképtelenséget. A terhesség és a szoptatás szintén kizár bizonyos gyógyszertípusokat, ahogy az is, ha a beteg még kiskorú. Szerencsére ma már kiváló migréngyógyszerek állnak rendelkezésre, egyetlen hátrányuk, hogy meglehetősen drágák.

Mi a cluster fejfájás?

A migrén mellett a legkínzóbb fejfájás-típusként emlegetik a cluster fejfájást. Ha többet szeretne róla megtudni, kattintson!

Fájdalomcsillapítás roham közben

Már fennálló roham esetén akkor érjük el a legjobb eredményt, ha rögtön bevesszük a gyógyszert, amikor a tünetek jelentkeznek. Enyhe migrén esetén hatásos az aszpirin, a nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő szerek (például az ibuprofen) vagy a paracetamol. Ezeken kívül vannak kizárólag migrénre használatos szerek, mint például az a kombinációs készítmény, amely paracetamolt, aszpirint és koffeint tartalmaz. Azonban ezeket a fájdalomcsillapítókat nem tanácsos túl gyakran vagy túl hosszú rohamok esetén szedni, mert fekélyt, gyomorvérzést okozhatnak.

Gyakran visszatérő migrén esetén a legtöbben a különböző triptánokhoz fordulnak. Ezek előnye, hogy spray és injekció formájában is elérhetőek, így gyorsabban hatnak, mint a tabletta. A triptánok mellékhatásai lehetnek hányinger, szédülés, álmosság és izomgyengeség. Nem ajánlott olyanoknak, akiknek nagyobb esélye van agyvérzésre vagy szívrohamra. Viszont nagy előnyük, hogy megszüntetik a migrén kísérőtüneteit is. A nem szteroid gyulladáscsökkentőkön és a triptánokon kívül használatosak még ergot alkaloidok, hányinger elleni szerek és opioidok is. Utóbbiak függőséget okozhatnak.

Fejfájás esetén fontos a megfelelő fájdalomcsillapító


Megelőző kezelés

Megelőző kezeléshez akkor szoktak fordulni, ha a betegnek négynél több rohama van havonta, a rosszullétek több mint 12 órásak, a roham közbeni fájdalomcsillapítás nem hatásos vagy meghosszabbodott migrénaura tapasztalható. Ha állandó gyógyszereket szed, csökkenhet a rohamok hossza, gyakorisága vagy intenzitása is. Ezeket a szereket az orvos javaslatától függően szedheti napi rendszerességgel vagy veszélyeztetett időszakokban (példáulmenstruációelőtt) is. Arra viszont nagyon kicsi az esély, hogy teljesen megszüntessék a panaszokat.


Migrén megelőzésére többféle gyógyszert is szoktak előírni, ezek közül a leggyakoribbak a vérnyomáscsökkentők és az antidepresszánsok. A vérnyomáscsökkentő szerek közül a verapamil és lisinopril a leghatékonyabbak, mellékhatásként a beteg tapasztalhat szédülést vagy aluszékonyságot. Az antidepresszánsok közül általában triciklikus antidepresszánsokat használnak.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!