Ha szeretnénk sokáig megőrizni mentális egészségünket, érdemes az alábbi rossz szokásokról lemondani. Agyunk és jövőbeli énünk biztosan hálás lesz érte.

Kevés alvás

A tartós sötétség lassíthatja az agyműködést, ezért amikor nem tervezünk aludni, engedjünk be minél több természetes fényt a lakásba.

A megfelelő mennyiségű és minőségűalvásnem csak a fizikai erőnlétünk, hanem az agyunk szempontjából is nagyon fontos. Az alváshiány ugyanis hosszú távon megnövelheti a demencia, illetve azAlzheimer-kórkialakulásának esélyét. A legjobb, ha van egy megszokott alvási ritmusunk, amitől hétvégén sem térünk el. A késő délutáni és az esti órákban lehetőleg már ne igyunk az alkoholt és a koffeint, és tiltsuk ki a hálószobánkból az okoseszközöket.

Magány

Bár elsőre meglepő és merész kijelentésnek tűnhet, de a magány is károsítja az agyat. Az ember ugyanis társas lény, és több kutatás is bizonyítja, hogy az aktív társas kapcsolatokkal rendelkező emberek boldogabbak és produktívabbak, valamint ritkábban szenvednek Alzheimer-kórban. Éppen ezért tudatosan is érdemes figyelni arra, hogy rendszeresen járjunk társaságba és legyenek programjaink a barátainkkal, családtagjainkkal.

Aktív társas kapcsolatokkal csökkenthetjük az Alzheimer-kór esélyét. Fotó: 123rf

Egészségtelen étkezés

A túl sok gyorsétel és feldolgozott élelmiszer nem csak az alakunkra és a szívünkre, hanem az agyunkra is rossz hatással van. A hamburgerek, bő olajban sült ételek, csipszek és cukros üdítők gyakori fogyasztásával jelentősen ronthatunk a mentális egészségünkön. Az agynak a bogyós gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a leveles zöldségek és a diófélék jelentik a legjobb táplálékot.

Érdemes odafigyelni az elfogyasztott ételmennyiségre is, ugyanis a túlevésnek is káros következményei lehetnek. Aki hosszú távon többet eszik a kelleténél - még ha egészséges ételekből is teszi -, előbb-utóbb memóriazavarokkal küzd majd.

Túl hangos zene

Az sem jó, ha túl hangos zajoknak tesszük ki magunkat. Ha például a fülhallgatónkban túl hangosan szól a zene, már akár 30 perc után is halláskárosodást szenvedhetünk. Ráadásul az idősebb korosztályban a hallásvesztés az agyi problémákkal, az Alzheimerrel, illetve az agyszövet mennyiségének csökkenésével is kapcsolatba hozható.


Mozgásszegény életmód

Károsan hat az agyra a mozgásszegény életmód is. A passzív életmód ugyanis jelentősen megnöveli a cukorbetegség, a szívbetegség és amagas vérnyomáskialakulásának esélyét - ezeket pedig mind kapcsolatba hozták már az Alzheimer-kórral. Érdemes továbbá leszokni a dohányzásról is, mivel zsugorítja az agyat, rontja a memóriát és megduplázza ademenciakockázatát.

Forrás: webmd.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!