Ázsiától Sajószentpéterig - a világ legszennyezettebb levegőjű nagyvárosai. Részletek itt.

Az új koronavírushoz hasonló kórokozókról készült korábbi kutatások azt mutatták, hogy a rossz levegő fokozza atüdőgyulladáskockázatát, egyben súlyosabbak a tünetek, ha valaki megbetegszik. Most a Harvard Egyetem orvosi karának tudósai több mint háromezer amerikai megye adatait elemezték ki. Eredményeikből kiderült, hogy a tüdőt károsító szállópor - pm2,5 - köbméterenkénti egyetlen mikrogrammnyi növekedése a halálozási arány 15 százalékos emelkedésével hozható kapcsolatba.

A légszennyezettség súlyosbíthatja a COVID-19 megbetegedést. Fotó: Getty Images

Francesca Dominici, a Harvard biostatisztikusa és kollégái a koronavírusos esetek és halálozások számának emelkedése miatt gyorsított ütemben végezték a kutatást, mert "erkölcsi kötelességüknek" érezték, hogy adataikkal segítsék a válság alatti döntéshozatalt. A munkát ezért kéziratban, a hivatalos megjelenés előtt hozták nyilvánosságra az adatokkal együtt - a tanulmány szakértői értékelése még folyik. Dominici tudomása szerint ez az első országos tanulmány, amely a COVID-19 miatti halálozások és az egyik legelterjedtebb légszennyező közötti összefüggést foglalta számokba.


A gyors információval Dominici csapata azt szeretné elérni, hogy az egészségügyi hatóságok jobban odafigyeljenek a legszennyezettebb levegőjű területek lakosságának egészségére. "Ezek azok a helyek, ahol nagyon komolyan kell venni a személyes távolságtartást. Lehetséges, hogy rosszabb kimenetelű lesz a COVID-19 azoknál, akik úgy fertőződnek meg, hogy már gyulladás van a tüdejükben, mivel hosszú ideje lélegzik be a szennyezett levegőt" - magyarázta a kutató.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!